Wprowadziliśmy ulepszenia w recepturze produktów Fish4Dogs
Jeszcze świeższa ryba
Zdecydowaliśmy się korzystać z norweskiego łososia hodowlanego, ponieważ niesie to za sobą wiele korzyści:
- Łosoś norweski jest bardzo wysokiej jakości i niezwykle bogaty w kwasy Omega-3
- Jest on przetwarzany w przyjazny sposób dla środowiska naturalnego
- W przypadku hodowlanego łososia istnieje dużo większa kontrola nad tym, czym on się żywi i na jakie potencjalne zanieczyszczenia jest narażony
Jeszcze lepszy olej z łososia
Obecnie używamy oleju z łososia norweskiego, który jest jednym z najlepszych w Europie pod względem czystości i jakości oraz jest niezwykle bogaty w kwasy Omega-3 (DHA), które:
- przeciwdziałają zmianom nowotworowym i alergiom
- wspomagają pracę mózgu i układu nerwowego
- wspomagają serce i układ krwionośny
- utrzymują zdrową skórę i sierść oraz łagodzą swędzenie skóry
- utrzymują elastyczność stawów
Jeszcze lepsza ryba
Obecnie używany do produkcji karm Fish4Dogs łososia zamiast śledzia. Zwykle mięso łososia jest zbyt drogie, aby używać go powszechnie do produkcji karm dla zwierząt. My jednak mamy to szczęście, że nasza produkcja jest zlokalizowana w Norwegii, gdzie łosoś jest łatwo dostępny, a tym samym jego cena jest konkurencyjna.
Zalety korzystania z łososia:
- Jest on przetwarzany na miejscu, zaraz po złowieniu, dlatego też jest bardzo świeży
- Mięso z łososia jest bardzo wysokiej jakości, ponieważ jest to ta sama ryba, która została dopuszczona do spożycia dla ludzi
- Jakość mięsa z łososia pozostaje niezmiennie na wysokim poziomie, w przeciwieństwie do mięsa ze śledzia, którego jakość zmienia się w zależności od pory roku
Jeszcze lepsze węglowodany
Ulepszyliśmy również skład węglowodanów poprzez dodanie do naszych karm grochu. Główną zaletą grochu jest to, że zapewnia bardziej zrównoważony indeks glikemiczny. Groch ma niski indeks glikemiczny wynoszący około 50. Natomiast ziemniak ma wysoki indeks glikemiczny na poziomie około 70 – 80. Połączyliśmy je w karmach w takich proporcjach, aby były one zdrowe dla organizmu.
Indeks glikemiczny jest miarą wpływu węglowodanów na poziom cukru we krwi. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, a następnie równie gwałtowny jej spadek. Natomiast te o niskim indeksie sprawiają, że wzrost ten jest stopniowy i długotrwały. Gwałtowne skoki stężenia cukru we krwi nie są zjawiskiem pożądanym dla organizmu.
Główną zaletą węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym jest to, że pozwalają one dłużej czuć się sytym, poprzez stopniowe uwalnianie energii do organizmu. Zrównoważony indeks glikemiczny pomaga w leczeniu cukrzycy, poprawia poziom cholesterolu oraz ułatwia utrzymanie odpowiedniej wagi.
Idealnie byłoby mieć odpowiednie proporcje węglowodanów o niskim jak i wysokim indeksie glikemicznym, co udało nam się osiągnąć poprzez dodanie grochu. Kolejną zaletą używania grochu w żywności jest to, że granulki karmy stają się bardziej wytrzymałe i mniej się kruszą.
karm rybą, zobacz różnicę!
Tylko ryba
W naszych karmach używamy ryb poławianych w Norwegii: łososia, białej ryby oceanicznej oraz sardynek.